Przejdź do treści

Jak dobrać kompensator mocy biernej

  • przez

Jak dobrać kompensator mocy biernej?

Kompensacja mocy biernej jest jednym z najważniejszych procesów w zarządzaniu energią elektryczną w przedsiębiorstwach. Kompensacja mocy biernej jest procesem redukcji mocy biernej systemu, a w konsekwencji redukcji kosztów energii elektrycznej. W tym artykule omówimy, jak dobrać kompensator mocy biernej, aby osiągnąć optymalne wyniki.

Zębatki symbolizujące dobieranie i konfigurację systemu kompensacji mocy biernej

Określenie mocy biernej

Moc bierna jest to moc, która jest wymagana do pracy urządzeń elektrycznych, takich jak transformatory, silniki elektryczne i kondensatory. Moc bierna jest mierzona w jednostkach wolt-amperów reaktywnych (VAR).

Wybór typu kompensatora mocy biernej

Istnieją trzy główne rodzaje kompensatorów mocy biernej: kondensatory stałoprądowe, cewki odcinające i synchroniczne kompensatory mocy biernej (np. SVG STATCOM). Każdy z nich ma swoje zalety i wady, a wybór zależy od konkretnych potrzeb systemu.

Określenie poziomu mocy biernej

Poziom mocy biernej można określić na podstawie analizy faktur za energię elektryczną lub poprzez wykonanie pomiarów na obwodzie elektrycznym. Określenie poziomu mocy biernej jest kluczowe dla wyboru odpowiedniego kompensatora.

Wybór pojemności kompensatora

Kompensatory mocy biernej są dostępne w różnych pojemnościach. Wybór odpowiedniej pojemności zależy od poziomu mocy biernej i obciążenia systemu. Zbyt duża pojemność może spowodować przeładowanie systemu, a zbyt mała pojemność nie da oczekiwanych rezultatów.

Wybór systemu sterowania

System sterowania kompensatora mocy biernej powinien być wybierany zgodnie z potrzebami systemu. System sterowania powinien uwzględniać obciążenie systemu, poziom mocy biernej i zmienność mocy biernej.

Jak odpowiednio wybrać kompensator mocy biernej…

Podsumowując, dobór odpowiedniego kompensatora mocy biernej jest kluczowy dla optymalizacji kosztów energii elektrycznej i zapewnienia stabilnego działania systemu elektrycznego. Wymaga to dokładnej analizy poziomu mocy biernej, wyboru odpowiedniej pojemności i systemu sterowania. Warto skorzystać z pomocy specjalistów, aby osiągnąć najlepsze rezultaty, zwłaszcza w wymagającym środowisku jakim są zakłady przemysłowe. Porozmawiaj z ekspertem w tej branży, firmą REDNT z Katowic.

Czytaj więcej o kompensatorach mocy biernej

SVG/STATCOM dla farm OZE

Falownik OZE zamiast kompensatora aktywnego SVG/STATCOM? Falowniki (inwertery) OZE z reguły nie są…

STATCOM – zasada działania?

Jak działa kompensator STATCOM Kompensator STATCOM (SVC – Static Var Compensator with control)…

Typy kompensatorów STATCOM

Rodzaje kompensatorów STATCOM Kompensator STATCOM (Static Synchronous Compensator) to urządzenie…

Ile kosztuje STATCOM?

Ile kosztuje kompensator STATCOM? Cena kompensatora STATCOM zależy od wielu czynników, takich jak…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *