Przejdź do treści

Zwrot z inwestycji w kompensację mocy biernej

  • przez

Kiedy zwraca się kompensacja mocy biernej?

Zwrot inwestycji z tytułu redukcji opłat związanych z mocą bierną dzięki kompensacji mocy biernej w dużych zakładach przemysłowych zależy od wielu czynników i może się różnić w zależności od konkretnych warunków i parametrów instalacji.

W ogólności jednak, inwestycja w kompensację mocy biernej ma na celu zmniejszenie ilości mocy biernej pobieranej przez urządzenia elektryczne w danym zakładzie. Dzięki temu, opłaty związane z tą formą energii elektrycznej są obniżone, co przekłada się na niższe koszty energii dla zakładu.

Kiedy nastąpi zwrot zainwestowanych pieniędzy w kompensację mocy biernej

W przypadku dużych zakładów przemysłowych, gdzie pobierana moc bierna może być znaczna, koszty związane z nią mogą stanowić istotną część rachunku za energię elektryczną. Dlatego, inwestycja w kompensację mocy biernej może przynieść znaczące oszczędności dla takiego zakładu.

Czas zwrotu inwestycji zależy od kosztów instalacji systemu kompensacji mocy biernej oraz oszczędności wynikających z jego działania. Zazwyczaj czas ten wynosi od kilku miesięcy do kilku lat, ale może się różnić w zależności od konkretnej sytuacji.

Warto zaznaczyć, że czas zwrotu inwestycji może ulec skróceniu w przypadku, gdy zakład przemysłowy korzysta z taryfy G12, która uwzględnia koszty pobieranej mocy biernej. Dzięki temu, opłaty związane z nią są wyższe, a inwestycja w kompensację mocy biernej przynosi większe oszczędności.

Czytaj więcej o kompensacji mocy biernej

SVG/STATCOM dla farm OZE

Falownik OZE zamiast kompensatora aktywnego SVG/STATCOM? Falowniki (inwertery) OZE z reguły nie są…

STATCOM – zasada działania?

Jak działa kompensator STATCOM Kompensator STATCOM (SVC – Static Var Compensator with control)…

Typy kompensatorów STATCOM

Rodzaje kompensatorów STATCOM Kompensator STATCOM (Static Synchronous Compensator) to urządzenie…

Ile kosztuje STATCOM?

Ile kosztuje kompensator STATCOM? Cena kompensatora STATCOM zależy od wielu czynników, takich jak…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *